مستند داریا روایتی میدانی و متفاوت ازجنایات داعش

مستند «داریا»  روایتی از جنایات داعش در شهر داریا  اوایل ماه جاری در  قم رونمایی شد.

در این مستند به روایت وضعیت شهر داریا و مرقد مطهر حضرت سکینه(س) بعد چند از سال جنگ و درگیری در این شهر پرداخته‌شده است.

این شهر که از سال 2012 موردحمله گروهک‌های تروریستی قرار گرفت نهایتاً در فوریه 2016 با خروج تکفیری جز ویرانی از این شهر باقی نماند.

آیین رونمایی اثر مستند  داریا با حضور سردار اسدالله گنجعلی فرمانده لشکر عملیاتی علی بن ابی‌طالب(ع) قم، وحید یامین پور رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی و حجت‌الاسلام صابری پدر شهید مدافع حرم مهدی صابری از فرماندهان لشکر فاطمیون در سالن همایش‌های حوزه هنری استان، برگزار شد.

محمدحسین رضایی کارگردان مستند «داریا» با اشاره به سوژه  این مستند گفت: داریا شهری با اکثریت اهل سنت در سوریه است و در این شهر تنها 4 خانواده شیعه زندگی می‌کردند و بدون هیچ گونه اختلاف و مشکلی سالیان سال امنیت در این شهر برقرار بود.

وی ادامه داد: با شکل‌گیری گروه تروریستی داعش از حدود سه سال پیش این شهر به تصرف آنها در آمد و تا مدتی قبل  در اختیار تروریست‌های داعشی بود.

 

رضایی در خصوص اقدامات انجام شده داعش در شهر داریا اظهار کرد: پس از آزادسازی شهر داریا مشخص شد که داعش برای هیچ کدام از مذاهب اسلامی ارزشی قائل نیست زیرا در این مدت هم حرم حضرت سکینه را تخریب کرده بودند و هم مسجد جامع اهل سنت را که تا چند سال پیش نمازهای با شکوهی در آن برگزار می‌شد.

 

این کارگردان مستند با اشاره به شیوه روایت مستند «داریا» گفت: برای روایت این مستند از سید رضی واحدی، تولیت حرم حضرت سکینه استفاده کرده‌ایم و با وی روایت زندگی و نابودی شهر داریا را انجام داده‌ایم.

 

رضایی انگیزه خود از ساخت این مستند را علاقه شخصی‌اش به حضرت سکینه دانست و اظهار کرد: به دلیل غربت حضرت سکینه علاقه داشتم کاری برای ایشان انجام دهم تا اینکه بعد از سفر به سوریه، ایده این مستند به ذهنم آمد.

 

گفتنی است؛ مستند «داریا» توسط مرکز رسانه ‌عهد و به کارگردانی محمدحسین رضایی و همکاری گروه روایت مقاومت در بهمن ماه سال گذشته در داریا فیلم‌برداری شده و مراحل تدوین آن به تازگی به پایان رسیده و به زودی از رسانه ملی پخش خواهد شد.

 

 

 

1396 | تمامی حقوق این سایت متعلق به رزمواره مدافعان حرم می باشد